Колектив “Козаки Поділля”

Творчу біографію ансамбль розпочав 1938 року з хорової капели, до якої увійшли кращі місцеві аматори сцени та декілька професійних артистів.  Через оспівування свого краю та виявлення у піснях незалежного характеру, влада, через складні воєнні умови  скоротила склад ансамблю і, змінивши у 1944 році назву на ”Вітерець Поділля”, зробила із співочого колективу хор бандуристів. Згодом  капела набула статусу ансамблю пісні і танцю та отримала назву «Подолянка». Таку назву мав колектив до 1989 року, коли його було перейменовано на «Козаки Поділля», з кількісним складом 60 чоловік. Цю назву колектив носить і до наших днів.

Ця зміна назви вплинула і на популярність колективу. Новостворені «Козаки Поділля» успішно гастролювали у Франції, Великобританії, Німеччині, Бельгії, Греції, Швейцарії та інших державах. В різні роки колективом керували провідні митці області, такі, як професор Анатолій Мархлєвський, Серафим Гладецький, Григорій Новіков, народний артист України, професор – Віталій Газінський, заслужений артист України – Василь Ткаченко.
У репертуарі «Козаків Поділля» були не тільки українські народні пісні, а й авторські. Пісня із промовистою назвою «Козацькому роду нема переводу» уже з моменту її створення у 1989 році композитором, художнім керівником ансамблю Миколою Балемою і поетами Мирославом Воньо та Петром Карасем стала справжньою візитівкою колективу. А згодом почали її співати майже всі самодіяльні та професійні колективи держави.

З 1996 року художнім керівником та головним балетмейстером ансамблю пісні і танцю «Поділля» є заслужений артист України – Анатолій Кондюк. Головний хормейстер, заслужений артист України – Віктор Волков. Керівник оркестру – Володимир Пиріг.

Своєю багаторічною сумлінною працею значний внесок в розвиток колективу внесли заслужені артисти України: Лідія Остапчук, Галина Король, Богдан Левицький; артисти хору: В.Ромейко, П.Рибончук, Н.Кирилова, О.Остапчук, І.Іванченко, Л.Гордієнко,Т.Каплун,Т.Бутенко, М.Левицький, В.Городецька, О.Терещенко; артисти балету: М.Бевз, Т.Поліщук, Т.Олексієнко, О.Веселовський, Л.Кондюк, В.Марценюк, О.Грішина, Ю.Геваргізов, О.Шевченко.

При формуванні репертуару, перевага надається місцевому фольклору. З кожним роком все більше народних пісень, зібраних такими знаними фольклористами, як Настя Присяжнюк, Гнат Танцюра, Родіон Скалецький, Марія Руденко, Зоя Чорна, звучать зі сцени у виконанні «Поділля».

В репертуарі ансамблю також є інструментальний концерт Миколи Балеми «Подільська думка-шумка», музично-хореографічна сюїта за творами Т.Шевченка під назвою «Шевченко-пророк», а також перша подільська опера «Вічний етап» (лібрето Павла Гірника). Стала широко популярною в народі й така пісня Миколи Балеми як «Стоїть козак на чорній кручі», виконання якої під час запису фонограми для виготовлення грамплатівки автор довірив Леоніду Марчуку.

Гастрольні шляхи колективу пролягли по найвіддаленіших куточках України та далеко за її межами. Аплодував «Поділлю» глядач Англії та Франції, Польщі та Німеччини, Швейцарії та інших країн. Тільки за останні роки ансамбль радував своїм мистецтвом жителів Одеської, Черкаської, Хмельницької, Житомирської, Київської областей. Колектив – постійний учасник творчих звітів Вінниччини в Національному палаці «України». Та найдорожчий глядач – це звичайно земляки.

Ансамбль «Козаки Поділля» – універсальний художній колектив, що своїм досконалим мистецтвом репрезентує все найкраще з невичерпної скарбниці народної творчості всіх регіонів області. В його програмах – історичні думи, козацькі та чумацькі пісні і танці, жартівливі хорові сценки, родинно-побутова, обрядова лірика, купальські, жниварські, весільні пісні і танці, колядки, щедрівки.

Державний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля» якому в 2008 році виповнюється 70 років, – це колектив творчого неспокою та невтомних пошуків.

Advertisements
Опубліковано у Uncategorized. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s